Lidové tradice jižní Moravy jsou pestré a bohaté a jejich projevy jsou patrné na každém kroku. Sklepy tvoří samostatnou kapitolu v historii vinařství. Pro jihomoravské sklepy jsou typické velké stavby lisoven s kamenným zdivem a skoseným štítem.
Podzemní vinné sklepy i nadzemní búdy čili lisovny patří k jižní Moravě stejně jako kroje, zvyky a lidová muzika. Stabilní teplota ve sklepích je výhodná nejen pro uchování ovoce a zeleniny, ale zde na jižní Moravě zejména pro výrobu a uchování vín. Jinde v Evropě, ale ani v Čechách takové stavby nenajdete, moravské vinařství má svůj specifický charakter.
Původně byly vinné sklepy účelově hospodářské a nereprezentativní, nebyl důvod je zdobit. S jejich výzdobou se setkáváme až od poloviny 20.století. Na sklepních průčelích dnes můžete najít sgrafita, nástěnné malby a místní lidové ornamenty. Sklepy vznikaly dvojím způsobem. Pro klenuté sklepy se nejprve vykopaly hluboké jámy do země a v nich se vybudovaly cihlové nebo kamenné klenby s větracími šachtami. Pak byla klenba opět zahrnuta hlínou. Jiné typy vinných sklepů vznikaly jako chodby v pískovci, které byly kopány pro těžbu mořského pískovce na štukové omítky.
Sudy na víno jsou uloženy po stranách sklepa na dlouhých trámech a jsou podloženy z obou stran klínky. Tyto trámy jsou podloženy kameny nebo cihlami, aby neležely přímo na vlhké podlaze. Nad sklepy vinaři budovaly nadzemní lisovny, kde je uloženo nářadí pro výrobu vína a kde se posbírané a z vinohradu svezené hrozny zpracovávají. Obvyklým zařízením lisoven je hlavně vinařský lis a mlýnek a také mnoho dalšího vinohradnického i vinařského nářadí – kádě, putny, nálevky a džbány . Na stěně visí poličky se sklenicemi na ochutnávání vína a koštýř . Často zde najdeme také sošku sv. Urbana, patrona vinařů. Sklepy i lisovny vznikaly co nejblíže vinic a postupně se vytvářely celé sklepní řady zpravidla na jednom místě nedaleko obce.